RPM - en to cmn translation catalogue (579 entries)

en: %s: %s
cmn: %s：%s

en: RPM version %s
cmn: RPM 版本 %s

en: Copyright (C) 1998-2002 - Red Hat, Inc.
cmn: 著作权所有 (C) 1998-2002 - Red Hat, Inc.

en: This program may be freely redistributed under the terms of the GNU GPL
cmn: 此程序允许在遵守 GNU GPL 条款的前提下自由散布

en: creating a pipe for --pipe failed: %m
cmn: 以 --pipe 建立管线时失败：%m

en: exec failed
cmn: 执行失败

en: argument is not an RPM package
cmn: 自变量不是 RPM 套件

en: error reading header from package
cmn: 读取套件的标头信息时发生错误

en: cannot re-open payload: %s
cmn: 无法重新开启酬载：%s

en: files over 4GB not supported by cpio, use rpm2archive instead
cmn: 超过 4GB 的文件不收 cpio 支持，请改为使用 rpm2archive

en: buildroot already specified, ignoring %s
cmn: buildroot 已被指定，忽略 %s

en: build through %prep (unpack sources and apply patches) from <specfile>
cmn: 从 <specfile> 透过 %prep (解包原始码并套用修补程序) 来建置

en: verify %files section from <specfile>
cmn: 从 <specfile> 验证 %files 区段

en: build source and binary packages from <specfile>
cmn: 根据 <specfile> 建置原始码套件与二进制套件

en: build binary package only from <specfile>
cmn: 根据 <specfile> 只建置二进制套件

en: build source package only from <specfile>
cmn: 根据 <specfile> 只建置原始码套件

en: build through %prep (unpack sources and apply patches) from <tarball>
cmn: 从 <tarball> 透过 %prep (解包原始码和套用修补档) 来建置

en: verify %files section from <tarball>
cmn: 从 <tarball> 验证 %files 区段

en: build source and binary packages from <tarball>
cmn: 从 <tarball> 中建置原始码套件与二进制套件

en: build binary package only from <tarball>
cmn: 从 <tarball> 中只建置二进制套件

en: build source package only from <tarball>
cmn: 从 <tarball> 中只建置原始码套件

en: build binary package from <source package>
cmn: 从 <source package> 中建置二进制套件

en: build through %install (%prep, %build, then install) from <source package>
cmn: 从 <source package> 透过 %install (%prep，%build，然后安装) 来建置

en: override build root
cmn: 强制覆写建置根目录

en: remove build tree when done
cmn: 完成后移除建置树

en: ignore ExcludeArch: directives from spec file
cmn: 忽略 ExcludeArch：根据规格文件的指示

en: debug file state machine
cmn: 除错档案状态机器

en: do not execute any stages of the build
cmn: 不执行建置程序里的任何步骤

en: do not verify build dependencies
cmn: 不验证建置相依关系

en: generate package header(s) compatible with (legacy) rpm v3 packaging
cmn: 产生与(旧)rpm v3 封装兼容的套件标头

en: do not execute %clean stage of the build
cmn: 不执行组建的 %clean 阶段

en: do not execute %check stage of the build
cmn: 不执行组建的 %check 阶段

en: do not accept i18N msgstr's from specfile
cmn: 不接受来自规格文件的 i18N msgstr

en: remove sources when done
cmn: 完成后移除原始码档案

en: remove specfile when done
cmn: 完成后移除规格文件

en: skip straight to specified stage (only for c,i)
cmn: 直接跳到指定的阶段 (只有用于 c,i)

en: override target platform
cmn: 无视目标平台

en: Build options with [ <specfile> | <tarball> | <source package> ]:
cmn: 组建选项中使用 [ <specfile> | <tarball> | <source package> ]：

en: Common options for all rpm modes and executables:
cmn: 用于所有 rpm 模式和可执行文件案的共同选项：

en: Unable to open spec file %s: %s
cmn: 无法开启 %s 规格文件：%s

en: Failed to open tar pipe: %m
cmn: 无法开启 tar 管线：%m

en: Failed to read spec file from %s
cmn: 无法从 %s 读取规格文件

en: Failed to rename %s to %s: %m
cmn: 无法将 %s 重新命名为 %s：%m

en: failed to stat %s: %m
cmn: 无法检视 %s 的状态：%m

en: File %s is not a regular file.
cmn: %s 不是通常的档案。

en: File %s does not appear to be a specfile.
cmn: %s 似乎不是规格文件。

en: Building target platforms: %s
cmn: 建置目标平台：%s

en: Building for target %s
cmn: 建置目标 %s

en: arguments to --root (-r) must begin with a /
cmn: --root (-r) 的自变量必须以「/」开头

en: initialize database
cmn: 初始化数据库

en: rebuild database inverted lists from installed package headers
cmn: 从安装的套件标头重建数据库的反向列表

en: verify database files
cmn: 验证数据库档案

en: Database options:
cmn: 数据库选项：

en: only one major mode may be specified
cmn: 只能指定一个主要工作模式

en: verify package signature(s)
cmn: 验证套件签名

en: import an armored public key
cmn: 汇入一个受保护的公钥

en: don't import, but tell if it would work or not
cmn: 不汇入，但会分辨是否它有作用

en: list keys from RPM keyring
cmn: 列出 RPM 钥匙圈的密钥

en: Keyring options:
cmn: 钥匙圈选项：

en: no arguments given
cmn: 没有给定自变量

en: Query/Verify package selection options:
cmn: 查询/验证所选套件的选项：

en: Query options (with -q or --query):
cmn: 查询选项 (使用 -q 或 --query)：

en: Verify options (with -V or --verify):
cmn: 验证选项 (使用 -V 或 --verify)：

en: Install/Upgrade/Erase options:
cmn: 安装/升级/抹除选项：

en: one type of query/verify may be performed at a time
cmn: 只有查询/验证两种工作模式能被同时实行

en: unexpected query flags
cmn: 未预期的查询旗标

en: unexpected query format
cmn: 不可预料的查询格式

en: unexpected query source
cmn: 不可预料的查询来源

en: only installation and upgrading may be forced
cmn: 只有安装与升级可以强迫执行

en: files may only be relocated during package installation
cmn: 档案只能在套件安装时重新分配位置

en: cannot use --prefix with --relocate or --excludepath
cmn: --prefix 不能和 --relocate 或 --excludepath 同时使用

en: --relocate and --excludepath may only be used when installing new packages
cmn: --relocate 和 --excludepath 只能在安装新套件时使用

en: --prefix may only be used when installing new packages
cmn: --prefix 只能在安装新套件时使用

en: arguments to --prefix must begin with a /
cmn: --prefix 的自变量必须以「/」开头

en: --hash (-h) may only be specified during package installation and erasure
cmn: --hash (-h) 只能在套件安装与抹除时指定

en: --percent may only be specified during package installation and erasure
cmn: --percent 只能在套件安装与抹除时指定

en: --replacepkgs may only be specified during package installation
cmn: --replacepkgs 只能在套件安装时指定

en: --excludedocs may only be specified during package installation
cmn: --excludedocs 只能在套件安装时指定

en: --includedocs may only be specified during package installation
cmn: --includedocs 只能在套件安装时指定

en: only one of --excludedocs and --includedocs may be specified
cmn: --excludedocs 和 --includedocs 两个选项中只能指定一个

en: --ignorearch may only be specified during package installation
cmn: --ignorearch 只能在套件安装时指定

en: --ignoreos may only be specified during package installation
cmn: --ignoreos 只能在套件安装时指定

en: --ignoresize may only be specified during package installation
cmn: --ignoresize 只能在套件安装时指定

en: --allmatches may only be specified during package erasure
cmn: --allmatches 只能在套件抹除时指定

en: --allfiles may only be specified during package installation
cmn: --allfiles 只能在套件安装时指定

en: --justdb may only be specified during package installation and erasure
cmn: --justdb 只能在套件安装和抹除时指定

en: script disabling options may only be specified during package installation and erasure
cmn: 与指令稿停用有关的选项只能在套件安装和抹除时指定

en: trigger disabling options may only be specified during package installation and erasure
cmn: 与触发停用有关的选项只能在套件安装和抹除时指定

en: --nodeps may only be specified during package installation, erasure, and verification
cmn: --nodeps 只能在套件安装、抹除与验证时指定

en: --test may only be specified during package installation and erasure
cmn: --test 只能在套件安装与抹除时指定

en: no packages given for erase
cmn: 没有指定要抹除的套件名称

en: no packages given for install
cmn: 没有指定要安装的套件名称

en: no arguments given for query
cmn: 没有给定查询自变量

en: no arguments given for verify
cmn: 没有给定验证自变量

en: sign package(s)
cmn: 签署套件

en: sign package(s) (identical to --addsign)
cmn: 签署套件 (与 --addsign 含义相同)

en: delete package signatures
cmn: 删除套件签名

en: Signature options:
cmn: 签名选项：

en: You must set "%%_gpg_name" in your macro file
cmn: 您必须在您的宏文件中设定「%%_gpg_name」

en: parse spec file(s) to stdout
cmn: 将规格档案剖析到标准输出

en: query spec file(s)
cmn: 查询规格档案

en: operate on binary rpms generated by spec (default)
cmn: 操作透过规格所建立的二进制 rpm (默认)

en: use the following query format
cmn: 使用以下的查询格式

en: Spec options:
cmn: 规格选项：

en: no arguments given for parse
cmn: 没有任何自变量用于剖析

en: Could not canonicalize hostname: %s
cmn: 无法标准化主机名：%s

en: Unable to open temp file: %s
cmn: 无法开启临时文件：%s

en: Unable to open stream: %s
cmn: 无法开启串流：%s

en: Executing(%s): %s
cmn: 正在执行(%s)：%s

en: Bad exit status from %s (%s)
cmn: 来自 %s 的不当离开状态 (%s)

en: Failed build dependencies:
cmn: 相依性建置失败：

en: Missing '(' in %s %s
cmn: 在 %s %s 中有遗漏的「(」

en: Missing ')' in %s(%s
cmn: 在 %s(%s 中有遗漏的「)」

en: Invalid %s token: %s
cmn: 无效的 %s 符记：%s

en: Non-white space follows %s(): %s
cmn: %s() 之后有非空白空格：%s

en: Bad syntax: %s(%s)
cmn: 不当语法：%s(%s)

en: Bad mode spec: %s(%s)
cmn: 不当模式规格：%s(%s)

en: Bad dirmode spec: %s(%s)
cmn: 不当目录模式规格：%s(%s)

en: Unusual locale length: "%s" in %%lang(%s)
cmn: 不寻常的语区长度：「%s」于 %%lang(%s)

en: Duplicate locale %s in %%lang(%s)
cmn: 复制语区 %s 于 %%lang(%s)

en: Invalid capability: %s
cmn: 无效的功能：%s

en: File capability support not built in
cmn: 档案功能支持未内建于

en: File must begin with "/": %s
cmn: 档案必须以「/」开头：%s

en: Unknown file digest algorithm %u, falling back to MD5
cmn: 不明档案摘要算法 %u，权宜落回 MD5

en: File listed twice: %s
cmn: 列出了两次的档案：%s

en: reading symlink %s failed: %s
cmn: 读取符号链结 %s 失败：%s

en: Symlink points to BuildRoot: %s -> %s
cmn: 指向 BuildRoot 的符号链结：%s -> %s

en: Directory not found: %s
cmn: 找不到目录：%s

en: File not found: %s
cmn: 找不到档案：%s

en: %s: can't load unknown tag (%d).
cmn: %s：无法呼叫不明的标签 (%d)。

en: %s: public key read failed.
cmn: %s：公钥读入失败。

en: %s: not an armored public key.
cmn: %s：不是一个受保护的公钥。

en: %s: failed to encode
cmn: %s：编码失败

en: failed to create directory
cmn: 无法建立目录

en: File needs leading "/": %s
cmn: 档案需要以「/」开头：%s

en: %%dev glob not permitted: %s
cmn: %%dev 不允許透過 glob 解析：%s

en: illegal _docdir_fmt %s: %s
cmn: 不合法的 _docdir_fmt %s：%s

en: File not found by glob: %s
cmn: 透过 glob 解析找不到档案：%s

en: Can't mix special %s with other forms: %s
cmn: 无法混合特殊 %s 与其他窗体：%s

en: More than one file on a line: %s
cmn: 一列中超过一个档案：%s

en: Bad file: %s: %s
cmn: 不当档案：%s：%s

en: Checking for unpackaged file(s): %s
cmn: 正在检查未打包的档案：%s

en: Installed (but unpackaged) file(s) found:
    %s
cmn: 找到已安装 (但未打包) 的档案：
    %s

en: Processing files: %s
cmn: 正在处理档案：%s

en: Binaries arch (%d) not matching the package arch (%d).
cmn: 二进制架构 (%d) 无法匹配套件架构 (%d)。

en: Arch dependent binaries in noarch package
cmn: noarch 套件中有依赖架构的二进制文件

en: create archive failed on file %s: %s
cmn: 建立档案 %s 封存时失败：%s

en: create archive failed: %s
cmn: 建立封存时失败：%s

en: Unknown payload compression: %s
cmn: 不明酬载压缩：%s

en: Could not open %s: %s
cmn: 无法开启 %s：%s

en: Unable to write package: %s
cmn: 无法写入套件：%s

en: Wrote: %s
cmn: 已写入：%s

en: Executing "%s":
cmn: 正在执行「%s」：

en: Execution of "%s" failed.
cmn: 「%s」执行失败。

en: Package check "%s" failed.
cmn: 套件检查「%s」失败。

en: cannot create %s: %s
cmn: 无法建立 %s：%s

en: Could not generate output filename for package %s: %s
cmn: 无法产生套件 %s 的文件名输出：%s

en: line %d: second %s
cmn: 第 %d 列：第二个 %s

en: bogus date in %%changelog: %s
cmn: 假造的日期于 %%changelog：%s

en: %%changelog entries must start with *
cmn: %%changelog 条目必须以 * 符号开头

en: incomplete %%changelog entry
cmn: 不完整的 %%changelog 条目

en: bad date in %%changelog: %s
cmn: %%changelog 中含有不当日期：%s

en: %%changelog not in descending chronological order
cmn: %%changelog 并非递减编年顺序

en: missing name in %%changelog
cmn: %%changelog 中遗漏名称

en: no description in %%changelog
cmn: %%changelog 中没有描述

en: line %d: Error parsing %%description: %s
cmn: 第 %d 列：剖析 %%description 时发生错误：%s

en: line %d: Bad option %s: %s
cmn: 第 %d 列：不当选项 %s：%s

en: line %d: Too many names: %s
cmn: 第 %d 列：过多名称：%s

en: line %d: Error parsing %%files: %s
cmn: 第 %d 列：剖析 %%files 时发生错误：%s

en: line %d: Error parsing %%policies: %s
cmn: 第 %d 列：剖析 %%policies 发生错误：%s

en: Error parsing tag field: %s
cmn: 剖析标签字段时发生错误：%s

en: line %d: Bad number: %s
cmn: 第 %d 列：不当的编号：%s

en: line %d: Bad no%s number: %u
cmn: 第 %d 列：不当的 no%s 数字：%u

en: Downloading %s to %s
cmn: 正在下载 %s 到 %s

en: Couldn't download %s
cmn: 无法下载 %s

en: line %d: Bad %s number: %s
cmn: 第 %d 列：不当的 %s 数字：%s

en: %s %d defined multiple times
cmn: %s %d 被定义许多次

en: Architecture is excluded: %s
cmn: 被排除的架构：%s

en: Architecture is not included: %s
cmn: 未包含的架构：%s

en: OS is excluded: %s
cmn: 被排除的操作系统：%s

en: OS is not included: %s
cmn: 未包含的操作系统：%s

en: %s field must be present in package: %s
cmn: %s 字段必须出现于套件中：%s

en: Duplicate %s entries in package: %s
cmn: 套件中有重复的 %s 条目：%s

en: Unable to open icon %s: %s
cmn: 无法开启图示 %s：%s

en: Unable to read icon %s: %s
cmn: 无法读取图示 %s：%s

en: Unknown icon type: %s
cmn: 不明的图示类型：%s

en: line %d: Tag takes single token only: %s
cmn: 第 %d 列：标签只需单一符记：%s

en: line %d: Malformed tag: %s
cmn: 第 %d 列：格式不当的标签：%s

en: line %d: Empty tag: %s
cmn: 第 %d 列：空的标签：%s

en: line %d: Prefixes must not end with "/": %s
cmn: 第 %d 列：前缀不能以「/」结尾：%s

en: line %d: Docdir must begin with '/': %s
cmn: 第 %d 列：Docdir 必须以「/」开头：%s

en: line %d: Epoch field must be an unsigned number: %s
cmn: 第 %d 列：Epoch 字段必须是无正负号的数字：%s

en: line %d: Bad %s: qualifiers: %s
cmn: 第 %d 列：不当 %s：修饰词：%s

en: line %d: Bad BuildArchitecture format: %s
cmn: 第 %d 列：不当 BuildArchitecture 格式：%s

en: line %d: Only noarch subpackages are supported: %s
cmn: 第 %d 列：只有支持 noarch 子套装模块：%s

en: Internal error: Bogus tag %d
cmn: 内部错误：假造的标签 %d

en: line %d: %s is deprecated: %s
cmn: 第 %d 列：%s 已过时：%s

en: Bad package specification: %s
cmn: 不当套件规格：%s

en: line %d: Unknown tag: %s
cmn: 第 %d 列：不明标签：%s

en: %%{buildroot} couldn't be empty
cmn: %%{buildroot} 不可是空的

en: %%{buildroot} can not be "/"
cmn: %%{buildroot} 不可为「/」

en: No patch number %u
cmn: 没有修补编号 %u

en: No source number %u
cmn: 没有原始码编号 %u

en: Error parsing %%setup: %s
cmn: 剖析 %%setup 时发生错误：%s

en: line %d: Bad arg to %%setup: %s
cmn: 第 %d 列：%%setup 中出现不当自变量：%s

en: line %d: Bad %%setup option %s: %s
cmn: 第 %d 列：不当 %%setup 选项 %s：%s

en: Invalid patch number %s: %s
cmn: 无效的修补编号 %s：%s

en: line %d: second %%prep
cmn: 第 %d 列：第二个 %%prep

en: Dependency tokens must begin with alpha-numeric, '_' or '/'
cmn: 依存字组必须以英数字、_ 或 / 开头

en: Versioned file name not permitted
cmn: 不允许标上版本的文件名

en: invalid dependency
cmn: 无效的相关性

en: Version required
cmn: 所需版本

en: line %d: %s: %s
cmn: 第 %d 列：%s：%s

en: line %d: triggers must have --: %s
cmn: 第 %d 列：触发器必须包含 --：%s

en: line %d: Error parsing %s: %s
cmn: 第 %d 列：剖析 %s 时发生错误：%s

en: line %d: internal script must end with '>': %s
cmn: 第 %d 列：内部指令稿必须以「>」结尾：%s

en: line %d: script program must begin with '/': %s
cmn: 第 %d 列：指令稿程序必须以「/」开头：%s

en: line %d: Second %s
cmn: 第 %d 列：第二个 %s

en: line %d: unsupported internal script: %s
cmn: 第 %d 列：不支持的内部指令稿：%s

en: line %d: interpreter arguments not allowed in triggers: %s
cmn: 第 %d 列：解释器自变量不允许存在触发器中：%s

en: Unable to open %s: %s
cmn: 无法开启 %s：%s

en: %s:%d: Argument expected for %s
cmn: %s:%d：预期用于 %s 的自变量

en: line %d: Unclosed %%if
cmn: 第 %d 列：未关闭的 %%if

en: line %d: unclosed macro or bad line continuation
cmn: 第 %d 列：未关闭的宏或不当的列延续

en: %s:%d: malformed %%include statement
cmn: %s:%d：异常的 %%include 叙述

en: No compatible architectures found for build
cmn: 找不到可供建置的兼容架构

en: Package has no %%description: %s
cmn: 套件没有 %%description：%s

en: Policy module '%s' duplicated with overlapping types
cmn: 策略模块 %s 有重复的重迭类型

en: Base modules '%s' and '%s' have overlapping types
cmn: 基本模块 %s 与 %s 有重迭的类型

en: Failed to get policies from header
cmn: 从标头提取策略时失败

en: %%semodule requires a file path
cmn: %%semodule 需要档案路径

en: Failed to read  policy file: %s
cmn: 读取策略档案时失败：%s

en: Failed to encode policy file: %s
cmn: 编码策略档案时失败：%s

en: Failed to determine a policy name: %s
cmn: 确定策略名称时失败：%s

en: '%s' type given with other types in %%semodule %s. Compacting types to '%s'.
cmn: %s 类型于 %%semodule %s 中与其他类型一同给定。压缩类型为 %s。

en: Error parsing %s: %s
cmn: 剖析 %s 时发生错误：%s

en: Expecting %%semodule tag: %s
cmn: 预期的 %%semodule 标签：%s

en: Missing module path in line: %s
cmn: 缺少模块路径于列号：%s

en: Too many arguments in line: %s
cmn: 太多自变量于列号：%s

en: Processing policies: %s
cmn: 处理策略：%s

en: Ignoring invalid regex %s
cmn: 忽略无效的正规表示式 %s

en: Couldn't create pipe for %s: %m
cmn: 无法为 %s 建立管线：%m

en: Couldn't fork %s: %s
cmn: 无法分支 %s：%s

en: Couldn't exec %s: %s
cmn: 无法执行 %s：%s

en: %s failed: %x
cmn: %s 失败：%x

en: failed to write all data to %s: %s
cmn: 无法写入所有数据至 %s：%s

en: Empty file classifier
cmn: 空的档案分类器

en: No file attributes configured
cmn: 无配置文件案特性

en: magic_open(0x%x) failed: %s
cmn: magic_open(0x%x) 失败：%s

en: magic_load failed: %s
cmn: magic_load 失败：%s

en: Recognition of file "%s" failed: mode %06o %s
cmn: 档案「%s」辨识失败：模式 %06o %s

en: Finding  %s: %s
cmn: 正在寻找 %s：%s

en: Failed to find %s:
cmn: 找不到 %s：

en: query of specfile %s failed, can't parse
cmn: %s 规格文件查询失败，无法剖析

en: %s is a Delta RPM and cannot be directly installed
cmn: %s 是个差异 RPM 而无法直接安装

en: Unsupported payload (%s) in package %s
cmn: 未支持的酬载 (%s) 于套件 %s

en: package %s was already added, skipping %s
cmn: 套件 %s 已被加入，跳过 %s

en: package %s was already added, replacing with %s
cmn: 套件 %s 已被加入，以 %s 替换

en: (not a blob)
cmn: (不是 blob)

en: (not a number)
cmn: (不是一个数字)

en: (not a string)
cmn: (不是字符串)

en: (invalid type)
cmn: (无效型态)

en: (not base64)
cmn: (不是 base64)

en: (invalid xml type)
cmn: (无效 xml 类型)

en: (not an OpenPGP signature)
cmn: (不是个 OpenPGP 签名)

en: Invalid date %u
cmn: 无效的日期 %u

en: normal
cmn: 一般

en: replaced
cmn: 已替换

en: not installed
cmn: 未安装

en: net shared
cmn: 已网络分享

en: wrong color
cmn: 错误色彩

en: missing
cmn: 遗失

en: (unknown)
cmn: (不明)

en: %s %s: remove failed: %s
cmn: %s %s：移除失败：%s

en: directory
cmn: 目录

en: file
cmn: 档案

en: invalid field width
cmn: 无效的字段宽度

en: empty tag format
cmn: 空白标签格式

en: empty tag name
cmn: 空白标签名称

en: ] expected at end of array
cmn: ] 预期在数组的结尾

en: unexpected ]
cmn: 未预期的 ]

en: unexpected }
cmn: 未预期的 }

en: ? expected in expression
cmn: ? 预期于表述式中

en: { expected after ? in expression
cmn: { 应在表达式中的 ? 之后

en: } expected in expression
cmn: } 预期于表述式中

en: : expected following ? subexpression
cmn: : 预期跟着 ? 子表述式

en: { expected after : in expression
cmn: { 应在表达式的: 之后

en: | expected at end of expression
cmn: | 预期于表述式的结尾

en: array iterator used with different sized arrays
cmn: 用于不同大小数组的数组迭代器

en: predefine MACRO with value EXPR
cmn: 预先以值 EXPR 定义 MACRO

en: 'MACRO EXPR'
cmn: 「MACRO EXPR」

en: define MACRO with value EXPR
cmn: 定义 MACRO 值为 EXPR

en: print macro expansion of EXPR
cmn: 打印 EXPR 的宏展开

en: 'EXPR'
cmn: 「EXPR」

en: read <FILE:...> instead of default file(s)
cmn: 读取 <FILE:…> 以代替预设档案

en: <FILE:...>
cmn: <FILE:…>

en: don't verify package digest(s)
cmn: 不验证套件摘要

en: don't verify database header(s) when retrieved
cmn: 撷取时不验证数据库标头

en: don't verify package signature(s)
cmn: 不验证套件签名

en: send stdout to CMD
cmn: 发送 stdout 至 CMD

en: use ROOT as top level directory
cmn: 使用 ROOT 做为最顶层目录

en: use database in DIRECTORY
cmn: 使用「DIRECTORY」内的数据库

en: display known query tags
cmn: 显示已知的查询卷标

en: display final rpmrc and macro configuration
cmn: 显示完整的 rpmrc 与宏组态

en: provide less detailed output
cmn: 提供较少细节的输出

en: provide more detailed output
cmn: 提供较多细节的输出

en: print the version of rpm being used
cmn: 打印正使用的 rpm 版本信息

en: debug payload file state machine
cmn: 对酬载档案状态机器除错

en: debug rpmio I/O
cmn: 除错 rpmio I/O

en: %s: option table misconfigured (%d)
cmn: %s：选项表格设定不当 (%d)

en: exclude paths must begin with a /
cmn: 被排除的路径必须以 / 开头

en: relocations must begin with a /
cmn: 重新分配位置必须以 / 开头

en: relocations must contain a =
cmn: 重新分配位置必须包含一个 =

en: relocations must have a / following the =
cmn: 重新分配位置必须有个 / 跟在 = 之后

en: install all files, even configurations which might otherwise be skipped
cmn: 安装所有档案，即使组态可能被略过

en: remove all packages which match <package> (normally an error is generated if <package> specified multiple packages)
cmn: 移除所有符合 <package> 的套件 (如果 <package> 被指定为多个套件，常会导致错误出现)

en: relocate files in non-relocatable package
cmn: 对不可重新分配位置的套件重新分配档案位置

en: print dependency loops as warning
cmn: 打印相依关系循环做为警告

en: erase (uninstall) package
cmn: 抹除 (卸载) 套件

en: do not install configuration files
cmn: 不安装组态档案

en: do not install documentation
cmn: 不安装文件

en: skip files with leading component <path>
cmn: 略过以 <path> 部件开头的档案

en: short hand for --replacepkgs --replacefiles
cmn: --replacepkgs 与 --replacefiles 的速写

en: upgrade package(s) if already installed
cmn: 如果套件已安装，便升级套件

en: print hash marks as package installs (good with -v)
cmn: 套件安装时打印 Hash 标记 (和 -v 一起用会更好)

en: don't verify package architecture
cmn: 不要验证套件架构

en: don't verify package operating system
cmn: 不要验证套间作叶系统

en: don't check disk space before installing
cmn: 安装前不检查磁盘空间

en: install documentation
cmn: 安装文件

en: install package(s)
cmn: 安装套件

en: update the database, but do not modify the filesystem
cmn: 更新数据库，但不修改文件系统

en: do not verify package dependencies
cmn: 不验证套件相依性

en: don't verify digest of files
cmn: 不要验证档案的摘要

en: don't verify digest of files (obsolete)
cmn: 不要验证档案的摘要 (弃用)

en: don't install file security contexts
cmn: 不安装档案安全情境数据

en: do not reorder package installation to satisfy dependencies
cmn: 不重新排列套件安装顺序以满足相依关系

en: do not execute package scriptlet(s)
cmn: 不执行套件指令稿片段

en: do not execute %%pre scriptlet (if any)
cmn: 不执行 %%pre 指令稿稿片段 (如果有)

en: do not execute %%post scriptlet (if any)
cmn: 不执行 %%post 指令稿片段 (如果有)

en: do not execute %%preun scriptlet (if any)
cmn: 不执行 %%preun 指令稿片段 (如果有)

en: do not execute %%postun scriptlet (if any)
cmn: 不执行 %%postun 指令稿片段 (如果有)

en: do not execute any scriptlet(s) triggered by this package
cmn: 不执行任何此套件触发的指令稿片段

en: do not execute any %%triggerprein scriptlet(s)
cmn: 不执行任何 %%triggerprein 指令稿片段

en: do not execute any %%triggerin scriptlet(s)
cmn: 不执行任何 %%triggerin 指令稿片段

en: do not execute any %%triggerun scriptlet(s)
cmn: 不执行任何 %%triggerun 指令稿片段

en: do not execute any %%triggerpostun scriptlet(s)
cmn: 不执行任何 %%triggerpostun 指令稿片段

en: upgrade to an old version of the package (--force on upgrades does this automatically)
cmn: 升级到套件的旧版本 (在升级作业中加入 --force 会自动进行)

en: print percentages as package installs
cmn: 当套件安装时打印进度百分比

en: relocate the package to <dir>, if relocatable
cmn: 如果可以重新分配位置，便把套件重新分配至 <dir>

en: relocate files from path <old> to <new>
cmn: 将档案从路径 <old> 重新配置到 <new>

en: ignore file conflicts between packages
cmn: 忽略套件之间的档案冲突

en: reinstall if the package is already present
cmn: 如果套件已经存在则重新安装

en: don't install, but tell if it would work or not
cmn: 不安装，只回报作业是否能运作

en: upgrade package(s)
cmn: 升级套件

en: query/verify all packages
cmn: 查询/验证所有套件

en: rpm checksig mode
cmn: rpm 检查签名模式

en: query/verify package(s) in group
cmn: 查询/验证套件所属的群组

en: query/verify a package file
cmn: 查询/验证一个套件档案

en: query/verify package(s) with package identifier
cmn: 以套件的识别符查询/验证套件

en: query/verify package(s) with header identifier
cmn: 以标头识别符查询/验证套件

en: rpm query mode
cmn: rpm 查询模式

en: query/verify a header instance
cmn: 查询/验证标头实体

en: query/verify package(s) from install transaction
cmn: 从安装异动作业查询/验证套件

en: query the package(s) triggered by the package
cmn: 查询套件所触发的套件

en: rpm verify mode
cmn: rpm 验证模式

en: query/verify the package(s) which require a dependency
cmn: 查询/验证需要某些相依套件的套件

en: query/verify the package(s) which provide a dependency
cmn: 查询/验证提供某些相依套件的套件

en: do not glob arguments
cmn: 不以 glob 解析自变量

en: do not process non-package files as manifests
cmn: 不以清单形式处理非套件档案

en: dump basic file information
cmn: 倾印基本档案信息

en: list files in package
cmn: 列出套件内的档案

en: display the states of the listed files
cmn: 显示列出的档案的状态

en: don't verify size of files
cmn: 不验证档案大小

en: don't verify symlink path of files
cmn: 不验证档案的符号链结路径

en: don't verify owner of files
cmn: 不验证档案的拥有者

en: don't verify group of files
cmn: 不验证档案的群组

en: don't verify modification time of files
cmn: 不验证档案的修改时间

en: don't verify mode of files
cmn: 不验证档案的模式

en: don't verify file security contexts
cmn: 不验证档案的安全情境

en: don't verify capabilities of files
cmn: 不验证档案的能力

en: don't verify files in package
cmn: 不验证套件内的档案

en: don't verify package dependencies
cmn: 不验证套件的相依关系

en: don't execute verify script(s)
cmn: 不执行验证指令稿

en: Missing rpmlib features for %s:
cmn: 缺少 rpmlib 的特色用于 %s：

en: source package expected, binary found
cmn: 预期是原始码套件，但却找到二进制套件

en: source package contains no .spec file
cmn: 原始码套件内未包含 .spec 档案

en: unpacking of archive failed%s%s: %s
cmn: 解包封存档失败 %s%s：%s

en:  on file
cmn:  于档案

en: incorrect format: %s
cmn: 格式不正确：%s

en: (contains no files)
cmn: (未包含档案)

en: normal
cmn: 正常

en: replaced
cmn: 被替换

en: not installed
cmn: 未安装

en: net shared
cmn: 已网络共享

en: wrong color
cmn: 错误色彩

en: (no state)
cmn: (无状态)

en: (unknown %3d)
cmn: (不明的 %3d)

en: package has not file owner/group lists
cmn: 套件内没有档案拥有者/群组记录

en: package has neither file owner or id lists
cmn: 套件内没有档案拥有者及 ID 列表

en: group %s does not contain any packages
cmn: 群组 %s 内不包含任何套件

en: no package triggers %s
cmn: 没有套件会触发 %s

en: malformed %s: %s
cmn: 格式不当的 %s：%s

en: no package matches %s: %s
cmn: 没有套件符合 %s：%s

en: no package requires %s
cmn: 没有套件需要 %s

en: no package provides %s
cmn: 没有套件提供 %s

en: file %s: %s
cmn: 档案 %s：%s

en: file %s is not owned by any package
cmn: 档案 %s 不被任何套件拥有

en: invalid package number: %s
cmn: 无效的套件编号：%s

en: record %u could not be read
cmn: 记录 %u 无法读取

en: package %s is not installed
cmn: 套件 %s 尚未安装

en: unknown tag: "%s"
cmn: 不明的标签：「%s」

en: %s: key %d import failed.
cmn: %s：密钥 %d 汇入失败。

en: %s: key %d not an armored public key.
cmn: %s：密钥 %d 不是受保护的公钥。

en: %s: import read failed(%d).
cmn: %s：汇入时读取失败(%d)。

en: NOT OK
cmn: 不正确

en: OK
cmn: 正确

en: %s: open failed: %s
cmn: %s：开启失败：%s

en: Unable to open current directory: %m
cmn: 无法开启当前目录：%m

en: %s: chroot directory not set
cmn: %s：chroot 目录未设定

en: Unable to change root directory: %m
cmn: 无法变更根目录：%m

en: Unable to restore root directory: %m
cmn: 无法还原根目录：%m

en: Generating %d missing index(es), please wait...
cmn: 正在产生 %d 个缺少的索引，请稍待…

en: no dbpath has been set
cmn: 尚未设定 dbpath

en: miFreeHeader: skipping
cmn: miFreeHeader：跳过

en: %s: regexec failed: %s
cmn: %s：regexec 失败：%s

en: %s: regcomp failed: %s
cmn: %s：regcomp 失败：%s

en: rpmdbNextIterator: skipping
cmn: rpmdbNextIterator：跳过

en: rpmdb: damaged header #%u retrieved -- skipping.
cmn: rpmdb：已撷取损坏的标头 #%u -- 跳过。

en: %s: cannot read header at 0x%x
cmn: %s：无法读取位于 0x%x 的标头

en: no dbpath has been set
cmn: 尚未设定 dbpath

en: failed to create directory %s: %s
cmn: 建立目录 %s 时失败：%s

en: header #%u in the database is bad -- skipping.
cmn: 在数据库中有不当的标头 #%u -- 跳过。

en: cannot add record originally at %u
cmn: 无法加入原本位于 %u 的记录

en: failed to rebuild database: original database remains in place
cmn: 重建数据库时失败：原来的数据库保持原状

en: failed to replace old database with new database!
cmn: 以新的数据库取代旧的数据库时失败！

en: NO
cmn: 否

en: YES
cmn: 是

en: PreReq:, Provides:, and Obsoletes: dependencies support versions.
cmn: PreReq:、Provides:、以及 Obsoletes: 相依性支持版本。

en: file name(s) stored as (dirName,baseName,dirIndex) tuple, not as path.
cmn: 文件名储存为 (dirName、baseName、dirIndex) 字组，而非路径。

en: package payload can be compressed using bzip2.
cmn: 套件酬载可以使用 bzip2 压缩。

en: package payload can be compressed using xz.
cmn: 套件酬载可以使用 xz 压缩。

en: package payload can be compressed using lzma.
cmn: 套件酬载可以使用 lzma 压缩。

en: package payload file(s) have "./" prefix.
cmn: 套件酬载档案有「./」前缀。

en: package name-version-release is not implicitly provided.
cmn: 套件的「名称-版本-释出编号」没有隐含性地提供。

en: header tags are always sorted after being loaded.
cmn: 标头标签总在加载之后排序。

en: the scriptlet interpreter can use arguments from header.
cmn: 指令稿片段解释器可以使用来自标头的自变量。

en: a hardlink file set may be installed without being complete.
cmn: 硬链结档案组也许没有被完全安装。

en: package scriptlets may access the rpm database while installing.
cmn: 套件指令稿片段在安装过程中可以存取 rpm 数据库。

en: internal support for lua scripts.
cmn: lua 指令稿的内部支持。

en: file digest algorithm is per package configurable
cmn: 档案摘要算法可依各套件组配

en: support for POSIX.1e file capabilities
cmn: 支援 POSIX.1e 档案的能力

en: package scriptlets can be expanded at install time.
cmn: 套件指令片段可以于安装期间展开。

en: dependency comparison supports versions with tilde.
cmn: 相关性的比较支持附有波折号的版本。

en: Bad magic
cmn: 不当魔法数字

en: Bad/unreadable  header
cmn: 不当或无法读取的标头

en: Header size too big
cmn: 标头尺寸过大

en: File too large for archive
cmn: 档案太大而无法封存

en: Unknown file type
cmn: 不明文件类型

en: Digest mismatch
cmn: 摘要不符

en: Internal error
cmn: 内部错误

en: Archive file not in header
cmn: 在标头中没有封存档

en:  failed -
cmn:  失败 -

en: open of %s failed: %s
cmn: 开启 %s 失败：%s

en: %s: not an rpm package (or package manifest)
cmn: %s：不是一个 rpm 套件 (或套件清单)

en: Updating / installing...
cmn: 更新/安装…

en: Cleaning up / removing...
cmn: 清理/移除…

en: Preparing...
cmn: 准备…

en: Preparing packages...
cmn: 准备套件…

en: Failed dependencies:
cmn: 相依关系失败：

en: %s: not an rpm package (or package manifest): %s
cmn: %s：不是一个 rpm 套件 (或套件清单)：%s

en: %s cannot be installed
cmn: %s 无法安装

en: Retrieving %s
cmn: 撷取 %s

en: skipping %s - transfer failed
cmn: 跳过 %s - 转移失败

en: package %s is not relocatable
cmn: 套件 %s 不能重新分配位置

en: error reading from file %s
cmn: 读取档案 %s 时发生错误

en: "%s" specifies multiple packages:
cmn: 「%s」指定多个套件：

en: cannot open %s: %s
cmn: 无法开启 %s：%s

en: Installing %s
cmn: 正在安装 %s

en: not an rpm package
cmn: 并非 rpm 套件

en: illegal signature type
cmn: 无效的签名类型

en: unsupported RPM package version
cmn: 未支持的 RPM 套件版本

en: read failed: %s (%d)
cmn: 读取失败：%s (%d)

en: not an rpm package
cmn: 并非 rpm 套件

en: can't create %s lock on %s (%s)
cmn: 无法建立 %s 锁定于 %s (%s)

en: waiting for %s lock on %s
cmn: 等待 %s 锁定于 %s

en: Failed to dlopen %s %s
cmn: dlopen %s %s 时失败

en: Failed to resolve symbol %s: %s
cmn: 解析符号 %s 时失败：%s

en: Plugin %s not loaded
cmn: %s 插件未载入

en: different
cmn: 不同

en: package %s is intended for a %s architecture
cmn: 套件 %s 是针对 %s 架构

en: package %s is intended for a %s operating system
cmn: 套件 %s 是针对 %s 操作系统

en: package %s is already installed
cmn: 套件 %s 已经安装

en: package %s (which is newer than %s) is already installed
cmn: 套件 %s (比 %s 还新) 已经安装

en: %s is needed by %s%s
cmn: %s 被 %s%s 需要

en: (installed)
cmn: (已安装)

en: %s conflicts with %s%s
cmn: %s 与 %s%s 冲突

en: %s is obsoleted by %s%s
cmn: %s 已被 %s%s 淘汰

en: unknown error %d encountered while manipulating package %s
cmn: 遭遇不明错误 %d 于处理套件 %s 之时

en: missing second ':' at %s:%d
cmn: 在 %s:%d 处遗漏第二个「:」

en: missing architecture name at %s:%d
cmn: 在 %s:%d 处遗漏架构名称

en: Incomplete data line at %s:%d
cmn: 不完整数据列位于 %s:%d

en: Too many args in data line at %s:%d
cmn: 在资料列的 %s:%d 中有过多自变量

en: Bad arch/os number: %s (%s:%d)
cmn: 不当架构/操作系统编号：%s (%s:%d)

en: Incomplete default line at %s:%d
cmn: 不完整预设列位于 %s:%d

en: Too many args in default line at %s:%d
cmn: 在预设列的 %s:%d 中有过多自变量

en: missing ':' (found 0x%02x) at %s:%d
cmn: 遗漏「:」(找到 0x%02x) 位于 %s:%d

en: missing argument for %s at %s:%d
cmn: %s 遗漏自变量位于 %s:%d

en: cannot open %s at %s:%d: %m
cmn: 无法开启 %s 于 %s:%d：%m

en: missing architecture for %s at %s:%d
cmn: %s 遗漏架构位于 %s:%d

en: bad option '%s' at %s:%d
cmn: 不当选项「%s」位于 %s:%d

en: Failed to read auxiliary vector, /proc not mounted?
cmn: 读取辅助向量时失败，/proc 未挂载？

en: Unknown system: %s
cmn: 不明系统：%s

en: Please contact %s
cmn: 请联络 %s

en: Unable to open %s for reading: %m.
cmn: 无法开启 %s 以供读取：%m。

en: Unable to restore current directory: %m
cmn: 无法还原当前目录：%m

en: Couldn't create temporary file for %s: %s
cmn: 无法建立暂存档用于 %s：%s

en: Couldn't duplicate file descriptor: %s: %s
cmn: 无法复制档案描述符号：%s：%s

en: %s scriptlet failed, waitpid(%d) rc %d: %s
cmn: %s 指令稿片段失败，waitpid(%d) rc %d：%s

en: %s scriptlet failed, signal %d
cmn: %s 指令稿片段失败，信号 %d

en: %s scriptlet failed, exit status %d
cmn: %s 指令稿片段失败，离开状态 %d

en: Unknown format
cmn: 不明格式

en: install
cmn: 安装

en: erase
cmn: 抹除

en: cannot open Packages database in %s
cmn: 无法开启套件数据库 %s

en: extra '(' in package label: %s
cmn: 额外的「(」存在于套件标贴中：%s

en: missing '(' in package label: %s
cmn: 套件标贴遗漏「(」：%s

en: missing ')' in package label: %s
cmn: 套件标贴遗漏「)」：%s

en: %s: reading of public key failed.
cmn: %s：读取公钥时失败。

en: transaction
cmn: 异动作业

en: Header
cmn: 标头

en: Unable to reload signature header.
cmn: 无法重载签名标头。

en: skipped
cmn: 已跳过

en: failed
cmn: 已失败

en: missing   %c %s
cmn: 遗漏      %c %s

en: Unsatisfied dependencies for %s:
cmn: 未满足 %s 的相关性：

en: Too many levels of recursion in macro expansion. It is likely caused by recursive macro declaration.
cmn: 在宏展开中有太多层的递归。它似乎是递归的宏宣告所造成的。

en: Macro %%%s has unterminated opts
cmn: 宏 %%%s 具有未终结的选项

en: Macro %%%s has unterminated body
cmn: 宏 %%%s 具有未终结的主体

en: Macro %%%s has empty body
cmn: 宏 %%%s 具有空的主体

en: Macro %%%s failed to expand
cmn: 宏 %%%s 展开时失败

en: Unterminated %c: %s
cmn: 未终结的 %c：%s

en: A %% is followed by an unparseable macro
cmn: 在无法剖析的宏之后跟着一个 %%

en: ======================== active %d empty %d
cmn: ======================== 作用中 %d 清空 %d

en: error creating temporary file %s: %m
cmn: 建立暂存档 %s 时发生错误：%m

en: File %s: %s
cmn: 档案 %s：%s

en: File %s is smaller than %u bytes
cmn: 档案 %s 小于 %u 字节

en: [none]
cmn: [无]

en: (no error)
cmn: (无错误)

en: fatal error:
cmn: 严重错误：

en: error:
cmn: 错误：

en: warning:
cmn: 警告:

en: invalid syntax in lua scriptlet: %s
cmn: 无效的语法于 lua 指令稿片段：%s

en: invalid syntax in lua script: %s
cmn: 无效的语法于 lua 指令稿：%s

en: lua script failed: %s
cmn: lua 指令稿失败：%s

en: invalid syntax in lua file: %s
cmn: lua 档案内有无效语法：%s

en: lua hook failed: %s
cmn: lua 拦截指令失败：%s

en: memory alloc (%u bytes) returned NULL.
cmn: 内存配置 (%u 字节) 回传 NULL。

en: V%d %s/%s %s, key ID %s
cmn: V%d %s/%s %s，密钥识别号 %s

en: (none)
cmn: (无)

en: %s: Fwrite failed: %s
cmn: %s: Fwrite 失败：%s

en: %s: Fread failed: %s
cmn: %s：Fread 失败：%s

en: %s: Fflush failed: %s
cmn: %s：Fflush 失败：%s

en: Unsupported PGP signature
cmn: 未支援的 PGP 簽名

en: Unsupported PGP hash algorithm %u
cmn: 未支援的 PGP 雜湊演算法 %u

en: Unsupported PGP pubkey algorithm %u
cmn: 未支援的 PGP 公鑰演算法 %u

en: Could not exec %s: %s
cmn: 无法执行 %s：%s

en: gpg exec failed (%d)
cmn: gpg 执行失败 (%d)

en: gpg failed to write signature
cmn: 写入签名时 gpg 失败

en: unable to read the signature
cmn: 无法读取签名

en: %s: rpmReadSignature failed: %s
cmn: %s：rpmReadSignature 失败：%s

en: %s: headerRead failed: %s
cmn: %s：headerRead 失败：%s

en: Cannot sign RPM v3 packages
cmn: 无法签署 RPM v3 套件

en: %s already contains identical signature, skipping
cmn: %s 已经含有相同的签名，跳过

en: %s: rpmWriteSignature failed: %s
cmn: %s：rpmWriteSignature 失败：%s

en: rpmMkTemp failed
cmn: rpmMkTemp 失败

en: %s: writeLead failed: %s
cmn: %s：writeLead 失敗：%s

en: replacing %s failed: %s
cmn: 置换 %s 时失败：%s

en: %s: read manifest failed: %s
cmn: %s：读取清单失败：%s

en: don't verify header+payload signature
cmn: 不验证标头+酬载签名
